Metody obróbki skrawaniem
Obróbka skrawaniem to jedna z najczęściej stosowanych metod formowania i nadawania odpowiedniego kształtu materiałom. Najczęściej poddaje jej się metale, w tym stal, a także drewno i różnorodne tworzywa sztuczne. Polega na usuwaniu wierzchnich warstw materiału, zmniejszając jego objętość i nadając mu wybrany kształt. Dzieli się na obróbkę ścierną i obróbkę wiórową. Te dwie grupy bardzo się od siebie różnią – mają inne zastosowanie, inaczej się je wykonuje i wprowadzają do materiału nieco inne zmiany.
Pierwsza charakteryzuje się niewielką głębokością i wykonuje się ją zazwyczaj w ramach prac wykończeniowych przy obiekcie. Do obróbki ściernej zalicza się wszelkiego rodzaju polerowanie, wygładzanie i szlifowanie. Wykorzystuje się do tego proste narzędzia, takie jak papier ścierny lub osełki, oraz zaawansowane urządzenia, na przykład polerki.
Na czym polega obróbka wiórowa?
Obróbka wiórowa jest zazwyczaj bardziej inwazyjna i pozwala na wprowadzenie do materiału szybszych, dalej idących zmian. Ta obróbka skrawaniem wymaga użycia odpowiednich narzędzi, wyposażonych w konkretną ilość ostrzy we właściwym kształcie. Dzieli się na wiele różnych rodzajów. Do najważniejszych należą:
- toczenie
- frezowanie
- wiercenie
Każda ma nieco inne zastosowanie i dotyczy innych obiektów.
Najważniejsze metody obróbki wiórowej
Toczenie wykorzystywane jest przede wszystkim przy powierzchniach walcowych, stożkowych oraz kulistych (choć można uzyskać za jego pomocą również inne kształty). Obrabiany przedmiot wykonuje przy nim ruch obrotowy, a narzędzie, najczęściej tokarka, ruch płaski. Z kolei frezowanie jest metodą obróbki skrawaniem o najszerszym zastosowaniu. Pozwala na uzyskanie praktycznie dowolnego kształtu. W jego przypadku to narzędzie wykonuje ruch obrotowy i posuwowy (ten może być jednak wykonywany też przez obrabiany przedmiot). Używane narzędzie to frezarka.
Kolejna metoda różni się dość znacząco od pozostałych. Wiercenie polega na wykonywaniu otworów. Można wykonywać je na obrabiarkach wspomnianych wyżej – tokarkach i frezarkach – oraz przy pomocy różnego rodzaju wierteł. Zazwyczaj cały ruch wykonuje w nim narzędzie, podczas gdy przedmiot pozostaje nieruchomy.